Перша медична допомога при обмеженому опіку
В першу чергу негайно охолодіть і промийте водою обпечену поверхню. Це зупинить високотемпературний вплив, який розповсюджується на шкіру і тканини, розташовані глибше (шляхом тепловіддачі); здійснить певну знеболювальну дію; зменшить концентрацію шкідливих речовин, які виділяються внаслідок ушкодження шкіри (некроз, обвуглювання) та спричиняють розвиток опікового шоку.
Необхідно пам'ятати, що чим раніше розпочато охолодження, тим більшим буде його ефект. Необхідно пам'ятати, що одночасно з охолодженням обпечених поверхонь треба зігрівати інші ділянки тіла, не допускаючи загального переохолодження. Особливо це важливо для дітей, організм яких здатний швидко переохолоджуватися.
Потім потрібно накласти стерильну пов'язку та дати знеболюючий засіб.
Якщо ви відвозите потерпілого до лікарні, накладіть на місце опіку чисту суху тканину.
Перша медична допомога при великих опіках:
- накласти не тугу стерильну пов'язку;
- дати знеболюючий засіб;
- дати випити склянку луго-сольової суміші (1 чайна ложка повареної солі та 0,5 чайної ложки харчової соди, розчинені в 2 склянках води);
- доставити потерпілого до медичної установи.
Слід пам‘ятати, що великі опіки ускладнюються опіковим шоком, під час якого потерпілий метушиться від болю, прагне втекти, погано орієнтується на місці й в обстановці. Порушення переходить у прострацію, загальмованість.
Вдихання гарячого повітря, пару, диму може викликати опік дихальних шляхів, набряк гортані, порушення дихання. Це зумовлює гіпоксію (порушення доставки кисню до тканин організму).
Увага! При термічних опіках не дозволяється:
- видаляти з ушкодженої шкіри залишки одягу й бруд;
- обробляти місце опіку спиртом, йодом, жиром, посипати крохмалем або борошном;
- накладати тугі пов'язки.